RTV Radio, TV awards for this Thursday
Apr 16, 2013
Ahead of Thursday’s Radio and Television Academy Awards (RTV), tonight you can catch the radio and television nominees at Club Galaxy, Bombo Road, bracing for the big day.
By Steven Odeke
Ahead of Thursday’s Radio and Television Academy Awards (RTV), tonight you can catch the radio and television nominees at Club Galaxy, Bombo Road, bracing for the big day.
The broadcasters, expected to dress to the moon, will mingle with their fans in an event expected to be fun-filled.
For the first time, native radio and television broadcasters will get recognised by their fans for spewing out information and entertainment to the natives over the times.
There will be lots of edibles and drinks and music will be spun by some of Kampala’s top radio deejays. The party will rage on until the wee hours of Wednesday morning.
Over 42 awards from different categories will be dispensed to the winning presenters on the awards day.
The nomination list was released May last year and voting has since been raging on through social media and phone texts.
Radio nominations categories
Radio music show host(s) of the year
Wolokoso wa Kapalaga – Simba
K Mix – Kfm
Shiru Mix – Bukedde FM
The Jam – Radio City
... Touch Fm Evening Drive
Kasuku Live – Dembe
Entertainment program of the year
Abazeeyi – Super FM
Amooti Omubalanguzi – Beat fm
Kalisoliso – CBS
Kayibanda – CBS
Mayende – Dembe FM
Ekijjulo ( Bukedde fm)
Speech/talk show program of the year
Omulongo Babirye – Star
Titie – CBS
Connie ne Nansubuga – Simba
Rebecca Jingo – Beat FM
Bina Baby ne Dilema on Dembe
Singa obadde ggwe – Kingdom radio
News and current affaisrs program of the year
Kiriza oba gana – CBS
Olutindo – Simba,
Capital Gang – Capital FM
Spectrum – Radio One
Hard Talk – KFM,
Sekanyolya – Star FM
Best news anchor - local
Balunabba – CBS
Sembatya – Sanyu FM
Kwezi – SuperFM
Katabira – CBS
Tamale – Suubi FM
Waguma Kisule – Simba
Outstanding promotion/advertising personality
Omulangira Ndawusi
Salvador
Kato Lubwama
Leyla Kalanzi
Sheila Nvanungi
Omuyaaye Ganja
Outstanding radio station imaging/branding
XFM
KFM
Super FM
Radio City
Radio Simba
Beat
Radio station event of the year
Enkuuka – CBS
Kitobero – CBS
Ekiggunda – Simba
Embutu y’embutikizi – Bukedde FM
Oluwombo lwa Beat
Ekibiitu kya Serpienta
Best sports program
Locker room – Radio One
Sports – Voice of Africa
Tegusulwa – Bukedde
Sanyu Radio Sports Program
Super Sports team program
Akaati k’ebyemizanyo – CBS
Outstanding sports (football) commentary
Lubowa and Bogere – Metro fm
Star Fm with Fifi and others – Star FM
Makumbi ne Lumansi – CBS
Stewart Mutebi and co – Super FM
Nampala, Walusimbi and co – Simba
Kigozi and co – Akaboozi
Upcoming/rising radio presenter – male
Malcom – Touch FM
Kella Mackenzie – Radio City
Rudende – XFM
Salvador – Capital FM
Fatboy – Sanyu FM
Shovon Malcom – Hot 100
Outstanding newcomer – female radio presenter
Flavia – Capital FM
Halima – Metro FM
Siima – XFM
Cleopatra – Radio City
Precious TM – KFM
Rachel Namwanje – Super FM
Breakfast show of the year – English
Breakfast on Sanyu fm – Fatboy
Kfm Mighty breakfast – Roger ,Chris etc
Capital fm big breakfast – Allan*, Ramesh, Jackie etc
Radio one great morning – Simon and Mary Ann
X Am – Siima, Bush etc
Alpha fm Am show
Breakfast show of the year – local
PK Bosa and Zaina – Akaboozi
Binsagawano – Radio Simba
Sisimuka – Beat FM
Butodenne ne Nakachwa – Bukedde FM
Mulengera Express – CBS 89.2 FM
Big Size Show – Dembe FM
Mid-morning show of the year – English
Capital Fm with Flavia
Sanyu Fm with Seanice
Mighty 90 with Irene – Radio One
Jump off – Hot 100
Touch Fm – Most wanted show with Malcom
K-connect – Kfm
Mid- morning show of the year– local
Simba taxi ne Connie Nankya
Kalasa Mayanzi – CBS
Mubeezi – Dembe FM
Katupakase – Suubi FM
Sanyuka nga bwokola – Star Radio
Choice yo – Metro FM
Late afternoon show host/s of the year – English
The Jam- Radio City
Big Ben at work – Sanyu fm
Hot Cruz – Hot 100
Radio one Afternoon delight
Overdrive Show – Capital Fm
The Hook with Sakura – KFM
Late afternoon show host/s of the year – local
Manya Star wo (Super fm)
Ekintabuli kyo music @Beat fm
Mugyebale @CBS 89.2
Dembe Taxi@Dembe
Luwedde @ Metro FM
Tokamalirawo@Radio Simba
Evening show host/hosts of the year – English
Drive Show with Crystal
Somethin Else – Touch FM
Livewire – Radio City
After Dark – XFM
K-Drive – KFM
Drive Tme – Radio One
Love Zone – Sanyu FM
Evening show host/hosts of the year – local
Ann Sebunya – CBS 88.8
Welobooze – Akaaboozi
Emanduso – Bukedde FM
Jacob Omutuuze – Dembe FM
Star Radio
Selector Williams – Suubi FM
Radio personality of the year – (male face of radio in uganda)
Meddie Nsereko – CBS
Bassajja Mivule (Akaboozi)
Roger Mugisha – KFM
Kato Lubwama – CBS
Alex Ndawula – Capital Fm
Senkubuge – Simba
Rs Elvis – Radio One
Abbey Mukiibi – CBS
Fatboy – Sanyu fm
Mulindwa Muwonge (Star fm)
Radio personality of the year – (female face of radio in uganda)
Bina Baby – Dembe
Seanice Kacungira – Sanyu FM
Crystal Newman – Sanyu FM
Sheila Nvanungi – CBS
Sarah Kabenge – Akaboozi
Ruth Kalibbala – Super FM
Omulongo Babirye – Star FM
Rebecca Jingo – Beat FM
TV Nomination Categories
Rising television star award (newcomer)
Jackie Katusiime – WBS
Brian Mulondo – NTV
Prossy Patra – Star TV
Fifi – Bukedde TV
Robin Kist – NTV
Josiaya – Bukedde TV
Outstanding serial drama of the year
The Hostel – NTV
Byansi – Bukedde
Emboozi Zaabagalana – Bukedde
Oh my God – Bukedde
Akandolindoli – NBS
Because of you – NBS
Life kyeki – NTV
Outstanding comedy program of the year
Pablo – WBS
Uturn – NTV
Bazeeyi b’eBama – NBS
Amooti – Bukedde
Mic Check – NTV
School times – Star TV
Ichuri – WBS TV
Outstanding music show of the year
Da Hit by Chopper – WBS
Expoxed Mc Kats – NTV
Late Show/Straka -WBS
Katogo – Record TV
KUT withTuff B – NBS
Omubimba ne Rwamiti – Bukedde TV
Entertainment program of the year
Big Deal (NBS)
Pundonor Magazine (NBS)
Showtime Extra (WBS)
Mr Kabata (Top TV)
Afande Kerekere (Record TV)
Login (NTV)
Muziki Zone (WBS)
Best factual/educational program
Kooti yamaka (Star TV)
Titi Show (NBS)
Tuula Tuwaye (NTV)
Akasaale (Bukedde TV)
Ddembe lyo Live (WBS)
Vumbula (WBS)
Talk show host/s of the year
Issues at hand (WBS)
Fourth Estate – NTV
Akabinkano (Bukedde)
Morning Breeze (NBS)
Barometer (NBS)
Matters of policy – UBC
Morning Flavour – WBS
Best sports program/presenters
Sport Lounge @ WBS
Sports Bar @ NTV
442 @NBS
Emizanyo gyo @Star TV
Game on@Urban TV
UBC sports with Jane &Peter Otai
Most popular news program – local
Akawungezi ( NTV)
Amawulire (UBC)
Amawulire (WBS)
Ag’embobya (NBS)
Agataliko Nfufu (Bukedde TV)
Agookya (Top TV)
Most popular news program – English
Tonite ( NTV)
Prime news (WBS)
Newsnight (Top TV)
Platinum News ( NBS)
UBC @ 8.00pm (UBC)
U point (Urban TV)
Outstanding news anchor (presenter) – English
Shawn Kimuli ( NBS)
Mugisha Maurice ( NTV)
Diana Kagere Mugerwa ( WBS)
Lumbasi (UBC)
Nakiganda Catherine (Chanell 44)
Kyaligonza Jackie (Record TV)
Outstanding news anchor (presenter) – local
Davish Kizito (UBC)
Kayiira Richard (Bukedde)
Frank Walusimbi (NTV)
Nambazira Nuriat (WBS)
Katabira Daniel (NBS)
Balamaze Lwanga (Top TV)
Outstanding children’s TV program
Nezikokolima (Bukedde)
Come Alive (UBC)
Planet K (NTV)
Emiti Emito (WBS)
Baby Ben (NBS Kids)
Kids corner (WBS)
Teens TV program of the year
Wats On (Record TV)
Saturday Variety Show (Top TV)
Ba Mu class (Star TV)
Youth Voice (NBS)
T Nation (NTV)
Campus 101 (Urban TV)
Teens Club – WBS
Outstanding documentary program of the year
Omuntu wabantu (Bukedde)
Vumbula (WBS)
Adventure (Record TV)
Vital Doctor (UBC)
Ekyooto (star TV)
Life Stories – NTV
Community program of the year
Abagole Ba week(Top TV)
I do program (UBC)
The Wedding (Citizen TV)
Akaweta (NBS)
Emikolo ne Embaga (Bukedde TV)
Wedding moments (WBS)
Television personality of the year – male (the face of tv in uganda)
Peter Kibazo ( WBS)
Mugisha Maurice (NTV)
Simon Kaggwa ( NBS)
Drake Sekeba (WBS)
Bbale Francis (UBC)
Television personality of the year – female (the Face of TV in uganda)
Bridget Namitala (Bukedde)
Jane Kasumba (UBC)
Straka Mwezi (WBS)
Eseza Omuto ( WBS)
Nantume Justine (NBS