Africa Cup of Nations qualifying results, tables, fixtures
Nov 18, 2020
Collated 2021 Africa Cup of Nations matchday 4 qualifying results Tuesday:
At Addis Ababa
Ethiopia 3 (Gebremichael 13, Mohammed 43, Kebede 70) Niger 0
At Maseru
Lesotho 0 Benin 0
At Toamasina, Madagascar
Madagascar 1 (Amada 51) Ivory Coast 1 (Kessie 15-pen)
At Kigali
Rwanda 0 Cape Verde 0
At Omdurman, Sudan
Sudan 1 (Abdelrahman 90+2) Ghana 0
At Douala, Cameroon
Central African Republic 0 Morocco 2 (Ziyech 39, En Nesyri 90+1)
-- Match moved to Cameroon for security reasons
At Luanda
Angola 0 Democratic Republic of Congo 1 (Kebano 64)
At Freetown
Sierra Leone 0 Nigeria 0
At Lome
Togo 1 (Nya-Vedji 90+3) Egypt 3 (Magdy 18, Sherif 32, Trezeguet 52)
At Windhoek
Namibia 1 (Kambindu 39) Mali 2 (Koita 12, Doumbia 37)
At Dar es Salaam
Tanzania 1 (Salum 48) Tunisia 1 (Khaoui 11)
Played Monday
At Manzini, eSwatini
eSwatini 0 Congo Brazzaville 0
At Blantyre
Malawi 0 Burkina Faso 0
At Port Elizabeth, South Africa
Sao Tome 2 (Jocy 12, Harramiz 75) South Africa 4 (Zwane 39, 87, Tau 70, 88)
-- Sao Tome ceded home advantage
At Harare
Zimbabwe 2 (Musona 44, Dube 82) Algeria 2 (Delort 34, Mahrez 38)
At Francistown, Botswana
Botswana 1 (Gaolaolwe 6) Zambia 0
At Bakau. Gambia
Gambia 2 (Modou Barrow 49, Musa Barrow 79) Gabon 1 (Ecuele Manga 89)
At Maputo
Mozambique 0 Cameroon 2 (Aboubakar 26, Tabekou 73)
At Nairobi
South Sudan 1 (Okello 36-pen) Uganda 0
-- Match moved to Kenya as national stadium in Juba is being renovated
Sunday
At Bujumbura
Burundi 3 (Ntibazonkiza 6, 55, Ndayishimiye 46) Mauritania 1 (Niass 27)
At N'Djamena
Chad 1 (Abdaraman 45) Guinea 1 (Keita 24)
At Moroni
Comoros 1 (Ben 21, Mattoir 49) Kenya 1 (Nyakeya 36)
At Bissau
Guinea Bissau 0 Senegal 1 (Mane 82)
At Bata, Equatorial Guinea
Equatorial Guinea 1 (Edu 27) Libya 0
Standings (played, won, drawn, lost, goals for, goals against, points)
Group A
Mali 4 3 1 0 7 3 10 - qualify
Guinea 4 2 2 0 6 3 8
Namibia 4 1 0 3 3 6 3
Chad 4 0 1 3 2 6 1
Group B
B. Faso 4 2 2 0 5 2 8
Uganda 4 2 1 1 3 1 7
Malawi 4 1 1 2 2 5 4
S. Sudan 4 1 0 3 2 4 3
Group C
Ghana 4 3 0 1 5 1 9
S. Africa 4 3 0 1 7 4 9
Sudan 4 2 0 2 5 3 6
Sao Tome 4 0 0 4 2 11 0
Group D
Gambia 4 2 1 1 8 6 7
Gabon 4 2 1 1 5 4 7
DR Congo 4 1 3 0 3 2 6
Angola 4 0 1 3 2 6 1
Group E
Morocco 4 3 1 0 9 1 10
Mauritania 4 1 2 1 4 4 5
Burundi 4 1 1 2 4 7 4
C.A.R. 4 1 0 3 3 8 3
Group F
Cameroon 4 3 1 0 7 1 10 - qualify as hosts
Mozambique 4 1 1 2 5 8 4
C. Verde 4 0 4 0 2 2 4
Rwanda 4 0 2 2 0 3 2
Group G
Egypt 4 2 2 0 5 2 8
Comoros 4 2 2 0 4 2 8
Kenya 4 0 3 1 4 5 3
Togo 4 0 1 3 2 6 1
Group H
Algeria 4 3 1 0 11 3 10 - qualify
Zimbabwe 4 1 2 1 5 6 5
Botswana 4 1 1 2 2 3 4
Zambia 4 1 0 3 3 9 3
Group I
Senegal 4 4 0 0 9 1 12 - qualify
Congo 4 2 1 1 5 2 7
G. Bissau 4 1 0 3 3 6 3
eSwatini 4 0 1 3 1 9 1
Group J
Tunisia 4 3 1 0 7 2 10 - qualify
E. Guinea 4 2 0 2 5 5 6
Tanzania 4 1 1 2 4 5 4
Libya 4 1 0 3 5 9 3
Group K
I. Coast 4 2 1 1 5 4 7
Madagascar 4 2 1 1 9 5 7
Ethiopia 4 2 0 2 5 3 6
Niger 4 1 0 3 3 10 3
Group L
Nigeria 4 2 2 0 10 7 8
Benin 4 2 1 1 3 2 7
S. Leone 4 0 3 1 5 6 3
Lesotho 4 0 2 2 3 6 2
Matchday 5 (Mar 24-27)
Guinea v Mali, Chad v Namibia, Uganda v B. Faso, S. Sudan v Malawi, S. Africa v Ghana, Sao Tome v Sudan, Gabon v DR Congo, Gambia v Angola, Mauritania v Morocco, Burundi v C.A.R., C. Verde v Cameroon, Rwanda v Mozambique, Kenya v Egypt, Comoros v Togo, Zambia v Algeria, Botswana v Zimbabwe, Congo v Senegal, eSwatini v G. Bissau, Libya v Tunisia, E. Guinea v Tanzania, Niger v I. Coast, Ethiopia v Madagascar, Benin v Nigeria, Lesotho v S. Leone
Matchday 6 (Mar 28-30)
Namibia v Guinea, Mali v Chad, Malawi v Uganda, B. Faso v S. Sudan, Sudan v S. Africa, Ghana v Sao Tome, Angola v Gabon, DR Congo v Gambia, C.A.R. v Mauritania, Morocco v Burundi, Mozambique v C. Verde, Cameroon v Rwanda, Togo v Kenya, Egypt v Comoros, Zimbabwe v Zambia, Algeria v Botswana, G. Bissau v Congo, Senegal v e Swatini, Tanzania v Libya, Tunisia v E. Guinea, Madagascar v Niger, I. Coast v Ethiopia, S. Leone v Benin, Nigeria v Lesotho
Note: Group winners and runners-up qualify except for Group F where tournament hosts Cameroon and the best placed of the other three teams reach finals
Leading scorers
4: Osimhen (NGR)
3: Khaoui, Khazri (both TUN), Aboubakar (CMR), Bounedjah (ALG), Diedhiou (SEN), Iwobi (NGR), Leal (STP), Ntibazonkiza (BDI), Tau (RSA), Ziyech (MAR)