TOP
Sunday,November 22,2020 22:57 PM
  • Home
  • Politics
  • Scientific nomination: Over 50 cleared to contest in Kampala

Scientific nomination: Over 50 cleared to contest in Kampala

By Apollo Mubiru

Added 15th October 2020 07:19 PM

Security was tight as a joint army and police deployment mounted blockades to access routes leading to Electoral Commission Kampala regional office on Kyambogo Road at Ntinda.

Scientific nomination: Over 50 cleared to contest in Kampala

Aisha Wanyana, an independent candidate, was nominated for MP Nakawa West constituency. On her right is her husband Daniel. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)

Security was tight as a joint army and police deployment mounted blockades to access routes leading to Electoral Commission Kampala regional office on Kyambogo Road at Ntinda.

POLITICS   2021 ELECTIONS

KAMPALA - Nominations for parliamentary candidates for Kampala kicked off on Thursday at Electoral Commission Kampala regional office in Ntinda.

Over 50 candidates were nominated in an exercise presided over by Kampala district returning officer Frederick Muwaya.

Frederick Ruhindi was nominated for Nakawa East Constituency. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)


Security was tight as a joint army and police deployment mounted blockades to access routes leading to Electoral Commission Kampala regional office on Kyambogo Road at Ntinda.

Eugenia Nassolo, who is on the DP ticket, was also nominated for Rubaga South. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)


Among those nominated was former attorney general Freddie Ruhindi, lands minister Beti Kamya (NRM) who is reclaiming her Rubaga North constituency from Moses Kasibante (Independent), Makindye East candidates Abubakar Kawalya (NUP), Ibrahim Kasozi (FDC) Nanziri Lukanga, Daudi Nkambo, Sulaiman Kabuye.

Joel Ssenyonyi and his wife Febress Nagawa at Electoral Commission Kampala regional office in Ntinda for nominations. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)


Outspoken MP Mohamed Nsereko (independent), Fred Nyanzi Ssentamu (NUP) Cedrick Babu Ndirima (NRM) Edward Ssenkubuge were nominated for Kampala Central.

Kato Lubwama (independent), Samael Lubega Mukaaku (independent) Eugenia Nassolo (DP), Charles Kenneth Male (NRM) for Rubaga South.

Kenneth Paul Kakande was nominated as an independent for Nakawa East. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)


Stella Nyanzi (FDC), Shamim Malende (NUP), Aisha Nabasirye, Robinah Rebecca Namumuwaya (Independent) and Fatuma Mubiru (JEEMA).

Micheal Kabaziguruka (FDC), Joel Ssenyony i(NUP), Kenneth Paul Kakande (independent) were cleared for Nakawa East.

Kasenge John Fisher was nominated for Kawempe North Constituency. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)
Latiff Ssebaggala was accompanied by his wife. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)


Latiff Ssebaggala accompanied by his wives (independent), Sulaiman Kidandala (independent), Mohamed Sseggirinya (NUP), Tom John Kasenger (NRM) and John Barrows Lumu (Independent) and Salim Serukenya for Kawempe North.

Dennis Mbidde Ssebigwawo was nominated for Rubaga South. (Photo by Mpalanyi Ssentongo)


For Makindye West, Allan Ssewanyana (NUP), Achilles Lubega, Farouq Ntege, Abubakar Sserunga, Kassim Kyazze.

 

 

 

Related articles

More From The Author

More From The Author