TOP
Saturday,August 15,2020 09:06 AM

TOP CANDIDATES BY DISTRICT

By Vision Reporter

Added 27th February 2003 03:00 AM

We bring you a list of the best performing candidates from all the 56 districts of Uganda. The list is arranged by District, Name (of student), Aggregate, and School

We bring you a list of the best performing candidates from all the 56 districts of Uganda. The list is arranged by District, Name (of student), Aggregate, and School

We bring you a list of the best performing candidates from all the 56 districts of Uganda. The list is arranged by District, Name (of student), Aggregate, and School

DISTRICT NAME AGG SCHOOL
ADJUMANI 1.Lotukolem Lokang 21 Monsignor Bala SS.
2.Palato Obale 24 Monsignor Bala SS.
2.Peterson Mule 24 Monsignor Bala SS.
4. Peter Lodule 24 Monsignor Bala SS
5. Tore Martin 24 Mungula SS.
APAC 1.Okiya Mwaka 16 Atapara SS.
2.Harriet Akello 17 St Mary’s Aboke SS
3.Anne Akello 17 St Mary’s Aboke SS
4.Denis Onyinge 19 Aduku SS.
5.Mary Fiona Aber 19 St Mary’s Aboke SS.
ARUA 1.Paulino Wani 14 St C L Koboko
2.Dramadri Onziga 14 St. Joseph’s Ombaki
3.Geoffrey Adiga 16 Maracha SS
4 Francis Matua 18 St Joseph’s Ombaci
5.Patrick Otim 18 Nile HS Arua
BUGIRI 1.Robert Masiga 16 Bukooli College
2.Kennedy Oguttu 18 Buswale SS
3.Ochieng Oundo 22 Buswale SS
4. Amos Kasembeli 23 Nalubaale (Nankoma)
5Amolloh Bwire 23 St Phillips SS.
BUNDIBUGYO 1.Justus Kisembo 31 St Mary’s Simbya SS
2.Ketty Atyang 33 Christ School
3.Stephen Bwampu 35 Christ School
4.Costar Katuramu 36 Semuliki High
5.Robert Omaase 37 Semuliki High
BUSHENYI 1.Kenneth Mworozi 14 St. C. L. Kashekuro
2.F. Ayebazibwe 14 St John’s Nabwina
3.B. Atwijuka 15 St. M. Kyamuhunga
4.J. Musinguzi 16 Nganwa High School
5 Sayuni Ngozi 16 Bweranyangi Girls
BUSIA 1.Sam Barasa 18 Busia Trust SS.
2.Anna Nakhabi 19 Busia SS.
3.Juma Boghol 19 Masaba College Busia
4.Jude Mwai 20 Busia SS.
5.David Macho 22 Busia SS
GULU 1.Otim Julius 18 St Joseph Layibi
2.Akello Valin 20 Sacred Heart SS.
3.Joseph Olanya 20 St Joseph Layibi
4.Derrick Olaka 21 St Joseph’s Layibi
5.Domminic Tutu 21 Lacor Seminary
HOIMA 1.Stephen Tangun 15 St John Bosco Sem.
2. Bosco Aliganyira 16 St Andrea Kahwa’s
3.Solomon Asiimwe 17 Sir Tito Winyi SS.
4.Victor Nyoko 18 St John Bosco Sem.
5.Majur Makeer 19 Duhaga SS.
IGANGA 1.F. Ademun 17 Iganga SS.
2.Pamella Auma 17 Iganga SS.
3.Juliet Nabwire 17 Iganga SS
4.Joy Suubo 18 Iganga SS.
5.Prisca Birungyi 18 Iganga SS.
JINJA 1.Jacob Obbo 10 Jinja College
2.Kibalya Mirondo 10 Busoga Col. Mwiri
3.Robert Kiwanuka 11 Kiira Col. Butiki
4.Lubega Sempogo 12 Busoga Col. Mwiri
5.Denis Muyaka 12 M.M Col. Wairaka
KABALE 1.Bruno Ruberwa 11 St. Paul’s Sem.
2. B Ndyomugenyi 13 St. Paul’s Sem.
3.Richard Muhwezi 13 Kigezi High School
4.Leonard Matsiko 14 St Paul’s Sem.
5.Byonanebye M 14 Kigezi High School
KABAROLE 1.Nicholas Nyaika 15 St. Leo’s College
2.Frank Kwikiriza 15 St Leo’s College
3.Job Rwebembera 18 Nyakasura Sch
4.Godfrey Emenyu 18 Kibiito SS.
5.Richard Bwana 18 Nyakasura School
KABERAMAIDO 1.1.Regina Akello 32 Lwala Girls’
2.Douglas Okello 33 Kaberamaido S.S
3.Samuel Ekaju 35 Kalaki S.S
4.Bosco Odongo 36 Midland H.S
5.J. Majjapa 36 Midland H.S
KALANGALA 1.Joel Kiwalabye 29 BP. Dunstan N.
2.Taddeo Ssemanda 40 BP. Dunstan N.
3. F X. Kaganga 43 BP. Dunstan N.
4. Gadaf Lutaakome 44 BP Dunstan N.
5. Henry Muwonge 46 BP Dunstan N
KAMPALA 1.Aidah Namuyanja 8 Nabisunsa Girls’
2.T. Jegatheeswaran 8 Makerere College
3.Sara Nantagya 8 Nabisunsa Girls’
4.Irene Nanyanga 8 Makerere College
5.Bisaso Kuteesa 9 Kyambogo College
KAMULI 1.Yusuf Kadhigo 19 Busoga High School
2.Denis Kimpi 21 St John Bosco
3.Charles Wambi 21 Busoga High School
4.Joshua Isiko 23 St John Bosco
5.Jackson Nteeba 23 Buzaaya SS.
KAMWENGE 1.A. Tumuhimbise 31 Kamwenge S.S
2.Paul Mujuni 32 Kitagwenda S.S
3.Fred Alinaitwe 32 Kyabenda S.S
4.Benon Mwize 32 Kitagwenda S.S
5.E. Katende 33 Kamwenge S.S
KANUNGU 1.Emilly Natukunda 21 San Giovanni Sch.
2.Peter Niwagaba 24 San Giovanni Sch.
3.Innocent Asiimwe 28 San Giovanni Sch.
4.A. Kiconco 29 San Giovanni Sch..
5. Eugene Atuhuriire 31 San Giovanni Sch.
KAPCHORWA 1.Isaiah Chebrot 19 Sebei SS 2.Hudson Shikukuh 20 Amanang SS.
3.Isaac Namasaka 23 Amanang SS
4.Anthony Fwesa 23 Amanang SS
5.Simiyu Nasambu 25 Amanang SS.
KASESE 1. B Masereka 19 St John Evangel.
2.I. Kibaba 22 St.John Evangel.
3.G. Baluku 22 St.John Evangel.
4.A. Bwalhuma 25 Rwenzori High
5.Idine Mumbere 25 Bwera SS.
KAYUNGA 1.G. Mutasiigwa 11 Kanjuki S.S
2.Herbert Kayonga 12 St. Kalemba S.S
3.Francis Kanyike 12 St. Kalemba S.S
4.Evans Kasozi 15 St. Kalemba S.S
5.Jones Olowo 15 St. Kalemba S.S
KATAKWI 1.Luke Apunyo 27 Amuria SS.
2.Samuel Ojelel 30 Amuria High
3.Christine Akello 31 Amuria SS
4.Evelyn Aburo 32 Ococia Girls
5.Deo Angura 33 Osuk SS
KIBAALE 1.Martin Mbabazi 25 St. Kirigwajjo
2.Stephen Mugisa 26 Mabaale SS.
3.D. Ssebugwawo 26 Kagadi Academy
4.E. Kyomuhendo 26 Kagadi Academy
5.S. Alinaitwe 27 Buyanja SS.
KIBOGA 1.Francis Kakooza 24 St Joseph Kigando.
2.Eddie Muwanga 28 Bukomero SS.
3.Tonny Kabanda 29 St. Joseph’s Kigando
4.S. Najjuma 29 St. Joseph Kigando
5.Robert Kawoya 30 High Standard SS.
KISORO 1.J.Nsabinyumva 19 Kabindi SS
2.G. Manirazika 23 Mutolere SS
3.JB Nkurunziza 27 Mutolere SS
4.Emmy Agaba 27 Mutolere SS
5.M. Nyirarukundo 29 Seseme Girls
KITGUM 1.Mathiew Oriba 19 Kitgum High
2.Robin Komakech 20 Kitgum Town College
3.David Okwera 26 Kitgum High
4.G. Komakech 27 Kitgum High
5.D. Oloya 27 Kitgum Town College KOTIDO 1.Robert Emong 30 Kotido S.S
1.Isaac Ogwang 30 Abim Sec. Sch.
3.Ever Okwii 31 Kotido S.S
4.Quintin Onyanga 33 Kotido S.S
5.Charles Opio 33 Abim S.S
KUMI 1.Okello Erebu 11 Ngora High School
2.Martha Apeduno 18 Ngora High School
3.Francis Akope 20 Wiggins S.S. Kumi
4.Ronald Nabona 22 Ngora High School
5.Jonah Omooja 23 Nyero Rock S.S
KYENJOJO 1.A. Rubaijaniza 24 Katooke S.S
2.C. Asiimwe 27 Kyarusozi S.S
3.A. Byamukama 27 Katooke S.S
4.S. Ayebale 30 Kyenjojo Interg.
5.A. Abigaba 31 Katooke S.S
LIRA 1.Felix Odongo 16 Comboni College Lira
2.Nixson Okello 19 Lango College
3.Mary Achen 21 St. Catherine S.S
4.Peter Omara 23 Dr Obote College
4.Jimmy Olyel 23 Kangai S.S
LUWEERO 1.Sharon Againe 10 Katikamu S.S
2.Sam Bamunoba 10 Katikamu S.S
3.Emma Wobuya 11 Ndejje S.S
4.Jude Abitegeka 11 Katikamu S.S
5.Kigozi Walusimbi 11 Ndejje S.S
MASAKA 1.Mayengo Kizito 11 St. Henry’s Kitovu
1.Bazanye Kigonya 11 St. Henry’s Kitovu
3.Robert Kigozi 11 St. C.L., Kasasa
4.Martin Muddu 11 Masaka S.S
5.J. Kasekende 13 St. Henry’s Kitovu
MASINDI 1.Joshua Odong 13 Kabalega S.S
2.R. Tumwesigye 15 Kabalega S.S
3.B. Tumusiime 17 Kabalega S.S
4.Rogers Mugabi 18 Excel H.S. Masindi
5.M. Rwaihyoro 20 Kabalega S.S
MAYUGE 1.W. Dhikusooka 17 Iganga Star College
2.S. Omojong 20 Waitambogwe S.S
3.J. Magumba 28 Iganga Star College
4.Tom Kasadha 30 Bunya S.S
5.L. Sebandeke 30 Iganga Star College
MBALE 1.H. Wamusango 14 Nabumali High, Mbale
2.D. Wangwe 14 Nabumali High, Mbale
3.Peter Okiror 15 Nabumali High, Mbale
4.M. Nambuye 19 Mbale S.S
5.N. Wamanga 19 Nabumali High, Mbale
MBARARA 1.Mike Mugisha 8 St. Joseph’s Voc.
2.C. Mwikirize 8 Mbarara High School
3.O. Keneema 10 Maryhill H.S
4.Benjamin Ariho 11 Ntare School
5.G. Kwikiriza 11 Mbarara High School
MOROTO 1.Desire Budebo 25 Apostle of Jesus
2.Dorcus Atim 26 Kangole Girls’
3.Tonny Okello 26 Moroto High
4.John Obonyo 26 Apostles of Jesus 5.N. Okengo 27 Nadiket Seminary

MOYO 1.Alex Moi Lasu 21 Bishop Asili S.S
2.Roberts Jurugo 25 Metu S.S
3.Lokujo Koma 28 Moyo S.S
4.Nelson Duku 29 Metu S.S
5.Thomas Made 29 Bishop Asili S.S
MPIGI 1.D. Ssebuguzi 13 Gombe S.S
2.A. Bayega 13 Bulo Parents
3.Lucas Anyayo 14 Gombe S.S
4.Dennis Bugaya 15 Gombe S.S
5.C. Wanyama 16 Gombe S.S
MUBENDE 1.R. Rwajekare 16 Sacred Heart Sem.
2.Robert Ssooka 17 Mityana S.S
3.M. Kagoloobya 17 Mityana Modern S.S
4.Jude Sserugo 18 Namutamba Sec. Sch.
5.Edward Kikabi 19 Sacred Heart Sem.
MUKONO 1.T. Kagobora 8 Namagunga
2.C. Nabukeera 8 Namagunga
3.D. Sekayombya 9 Namilyango College
3.G. Ssekandi 9 Namilyango College
4.Allen Babirye 9 Namagunga
NAKAPIRIPIRIT 1.Emmanuel Odiit 34 Arengesiep S.S
2.J. Cherotich 51 Arengesiep S.S
3.Lodum Lokoru 56 Arengesiep S.S
3.Paul Lotee 56 Arangesiep S.S
5.Eunice Atim 59 Arangesiep S.S
5.Massa Olwange 59 Arangesiep S.S
NAKASONGOLA 1.S. Turyamureba 15 Nakasongola Army
2.S. Ndayisaba 19 Nakasongola Army
2.M. Chadribo 19 Nakasongola Army
4.Robert Tuhaise 19 Nakasongola Army
5.W. Seruyange 20 Nakasongola Army
NEBBI 1.Johnstone Abiti 24 Pakwach S.S
2.C. Oromchan 26 St. Aloysius Nyapea
3.F. Mandhawun 27 Angal S.S
4.E. Kwiyocwiny 27 Angal S.S
5.Martin Abii 27 Uringi S.S
NTUNGAMO 1.S. Masembe 17 Ntungamo High
2.Robert Mugabi 17 Muntuyera H.S
3.A. Owaraganise 17 Muntuyera H.S
4.R. Tumuheise 18 Muntuyera H.S
5.Brian Arinaitwe 18 Muntuyera H.S
PADER 1.J.Bosco Moro 27 Patongo S.S
2.Geoffrey Odong 32 St. Charles Lwanga
3.Martin Otto 35 Atanga S.S
4.Simon Okeny 35 Lira Palwo S.S
5.Martin Onen 36 Atanga S.S
PALLISA 1.D. Nankoola 16 Bugwere High
2.A. Mukatabala 21 Kabwangasi S.S
3.L. Nabwire 22 Bugwere High
4.Paul Balagadde 23 Bugwere High
5.Enid Namulwa 23 Kamonkoli Coll.
RAKAI 1.K. Wassajja 16 Kiteredde S.S
2.Mark Bazira 16 Kiteredde S.S
3.K. Muwawu 19 Kabaale Sanje S.S
4.Steven Lwegaba 19 Kabaale Sanje S.S
5.Alex Byarugaba 21 Kakoma S.S
RUKUNGIRI 1.H. Gumisiriza 17 Makobore H.S
2.E. Katwesigye 18 Immaculate Heart
3.Sylvia Kamusiime 18 Kinyansano Girls’
4.A. Komukama 18 Immaculate Heart
5.Ruth Nabaasa 19 Immaculate Heart
SEMBABULE 1.Eddie Jjemba 19 St. Kizito Voc. S.S
2.M. Nassaazi 29 Mawogola H.S
3.Boaz Mwijukye 31 Lwebitakuli S.S
4.Jane Babirye 31 St. Kizito Voc. S.S
5.K. Tugume 32 St. Kizito Voc. S.S
SIRONKO 1.Peter Wanyera 18 Masaba S.S
2.Festo Owiny 22 Masaba S.S
3.Samuel Mafabi 30 Masaba S.S
4.Phelix Kwemboi 30 Nabongo S.S
5.Geofrey Magomu 32 Masaba S.S
SOROTI 1.David Otuya 11 Teso College
2.Julius Echengu 15 Teso College
3.Elijah Sangadi 16 Teso College
4.John Aleleu 17 Soroti S.S
5.Andrew Ayopo 21 Teso College
TORORO 1.P. Akomolot 18 Tororo Girls’
2.Francis Okumu 19 Nagongera Seminary
2.Domisiano Owor 19 Kisoko H.S
4.Tracy Akello 20 Tororo Girls’
5.Daniel Ochieng 20 Nagongera Seminary
WAKISO 1.Noah Ochima 8 St. Mary’s Kisubi
2.Peter Nyakana 8 King’s College Budo
2.Deo Nyamutale 8 St. Mary’s Kisubi
2.Lea Musasizi 8 Gayaza High
5.N. Mbonimpa 8 St. Mary’s Kisubi
5.D. Okori 8 St. Mary’s Kisubi
5.T. Mulumba 8 King’s College Budo
5.I. Kakoma 8 St. Mary’s Kisubi
5.Albert Murungi 8 St. Mary’s Kisubi
YUMBE 1.Drate Akubaru 22 Yumbe S.S
2.Azubu Bulega 23 Kuru S.S
3.Andrew Akech 25 Yumbe S.S
4.Tom Acema 26 Yumbe S.S
5.Mahazin Akim 28 Kuru S.S

TOP CANDIDATES BY DISTRICT

Related articles

More From The Author

More From The Author