TOP
Saturday,October 19,2019 08:10 AM
  • Home
  • Sport
  • 2019 Africa Cup of Nations schedule

2019 Africa Cup of Nations schedule

By AFP

Added 12th June 2019 08:18 AM

The top two finishers in each group and best four third-place teams qualify for the knockout phase

There 703x422

The top two finishers in each group and best four third-place teams qualify for the knockout phase

 
Complete fixtures for the 2019 Africa Cup of Nations in Egypt (all kick-off times GMT):
 
Group A
 
Seeding: 1. Egypt, 2. Democratic Republic of Congo, 3. Uganda, 4. Zimbabwe  
 
June 21
 
Egypt v Zimbabwe, Cairo Stadium, 2000 
 
June 22
 
DR Congo v Uganda, Cairo Stadium, 1430
 
June 26
 
Uganda v Zimbabwe 1700, Egypt v DR Congo 2000, both Cairo Stadium
 
June 30
 
Egypt v Uganda, Cairo Stadium; Zimbabwe v DR Congo, June 30 Stadium, Cairo, both 1900
 
Group B
 
Seeding: 1. Nigeria, 2. Guinea, 3. Madagascar, 4. Burundi
 
June 22
 
Nigeria v Burundi, 1700; Guinea v Madagascar 2000, both Alexandria Stadium
 
June 26
 
Nigeria v Guinea, Alexandria Stadium, 1430 
 
June 27
 
Madagascar v Burundi, Alexandria Stadium, 1430
 
June 30
 
Madagascar v Nigeria, Alexandria Stadium; Burundi v Guinea, Al Salam Stadium, Cairo, both 1600
 
Group C
 
Seeding: 1. Senegal, 2. Algeria, 3. Kenya, 4. Tanzania
 
June 23
 
Senegal v Tanzania 1700, Kenya v Algeria 2000, both June 30 Stadium
 
June 27
 
Algeria v Senegal, 1700; Kenya v Tanzania 2000, both June 30 Stadium 
 
July 1
 
Kenya v Senegal, June 30 Stadium; Tanzania v Algeria, Al Salam Stadium, both 1900 
 
Group D
 
Seeding: 1. Morocco, 2. Ivory Coast, 3. South Africa, 4. Namibia 
 
June 23
 
Morocco v Namibia, Al Salam Stadium, 1430
 
June 24
 
South Africa v Ivory Coast, Al Salam Stadium, 1430
 
June 28
 
Morocco v Ivory Coast 1700, Namibia v South Africa 2000, both Al Salam Stadium 
 
July 1
 
South Africa v Morocco, Al Salam Stadium; Namibia v Ivory Coast, June 30 Stadium, both 1600 
 
Group E
 
Seeding: 1. Tunisia, 2. Mali, 3. Mauritania, 4. Angola
 
June 24
 
Tunisia v Angola 1700, Mauritania v Mali 2000, both Suez Stadium
 
June 28
 
Tunisia v Mali, Suez Stadium, 1430
 
June 29
 
Mauritania v Angola, Suez Stadium, 1430
 
July 2
 
Mauritania v Tunisia, Suez Stadium; Angola v Mali, Ismailia Stadium, both 1900
 
Group F
 
Seeding: 1. Cameroon (holders), 2. Ghana, 3. Benin, 4. Guinea-Bissau
 
June 25
 
Cameroon v Guinea-Bissau 1700, Ghana v Benin 2000, both Ismailia Stadium
 
June 29
 
Cameroon v Ghana 1700, Benin v Guinea-Bissau 2000, both Ismailia Stadium
 
July 2
 
Benin v Cameroon, Ismailia Stadium; Guinea-Bissau v Ghana, Suez Stadium, both 1600
 
Note: top two finishers in each group and best four third-place teams qualify for the knockout phase 
 
Second round
 
July 5
 
(41) Gp D winners v 3rd Gp B/E/F, Al Salam Stadium, 1600
 
(38) Gp A runners-up v Gp C runners-up, Cairo Stadium, 1900
 
July 6
 
(42) Gp B runners-up v Gp F runners-up, Alexandria Stadium, 1600
 
(39) Gp A winners v 3rd Gp C/D/E, Cairo Stadium, 1900
 
July 7
 
(37) Gp B winners v 3rd Gp A/C/D, Alexandria Stadium, 1600
 
(40) Gp C winners v 3rd Gp A/B/F, June 30 Stadium, 1900
 
July 8
 
(43) Gp E winners v Gp D runners-up, Suez Stadium, 1600
 
(44) Gp F winners v Gp E runners-up, Ismailia Stadium, 1900
Quarter-finals
 
July 10
 
(45) Winners match 38 v winners 41, June 30 Stadium, 1600
 
(48) Winners 42 v winners 39, Cairo Stadium, 1900
 
July 11
 
(47) Winners 43 v winners 40, Suez Stadium, 1600
 
(46) Winners 37 v winners 44, Al Salam Stadium, 1900
 
Semi-finals
 
July 14
 
Winners 45 v winners 46, June 30 Stadium, 1600
 
Winners 47 v winners 48, Cairo Stadium, 1900
 
Third place
 
July 17
 
Losing semi-finalists, Al Salam Stadium, 1900
 
Final
 
July 19
 
Winning semi-finalists, Cairo Stadium, 1900
 

Related Articles

More From The Author

Related articles